Čo sa nehovorí o podlahovom vykurovaní a čo by ste mali vedieť?

podlahove-vykurovaniePodlahové vykurovanie je veľkým trendom, len že vo väčšine prípadoch sa stáva, že sme malo o ňom informovaný.

Veľa ľudí si podlahové vykurovanie zaobstará z dôvodu ,,že ho má sused a jemu to funguje“. Ale málo kedy si dáme tu námahu zistiť niečo viac. Mali by ste vedieť nie len to, že o tom hovorí sused, ale vedieť aj niečo viac o čom sa nehovorí…

A o čom sa nehovorí  a čo by ste mali vedieť ?

Vedeli ste, že…

 • Veľkoplošná plocha trvale víri prach, čo je nevhodné pre alergikov.
 • Výrazne vysušuje vzduch.
 • Deti hrajúce sa na zemi ohriatej podlahovým vykurovaním, sú chúlostivejšie na zmeny teploty pri prechode do vonkajšieho prostredia.
 • Vysoká tepelná zotrvačnosť nereaguje na rýchle zmeny vonkajších teplôt.
 • Možnosť poruchy z dôvodu vzniku netesností v prípade vodného média a úplnej straty v prípade poruchy elektrického vykurovania.
 • Elektrické podlahové vykurovanie nemá odtienený elektrosmog a nemôže preto získať medzinárodnú certifikáciu.

Podlahové vykurovanie hreje na obe strany do miestnosti, ale aj do podložia. Tepelné izolácie znižujú prestup tepla, ale stále sa jedna o tepelnú stratu do polomasívu ( priestor pod základnou doskou je počítaný, ako priestor o teplote 5°C ).

Názorný príklad:

Podlahová plocha 100 m2 má tepelnú stratu cca 900 W pri teplote obehovej vody 35 °C. Pri rovnakej teplote v miestnosti 24 °C je pri použití sálavého vykurovania infrapanelmi S MODERN a pri rovnakej skladbe podlahy tepelná strata iba 360 W.

V ročných nákladoch na vykurovanie je rozdiel až 2000 kWh = cca 200 €.

To, že práve čítate tieto riadky, to, že ste si klikli práve na tento článok dokazuje, že ste človek, ktorý nechce len nečinne sedieť v kúte. Ste človek, ktorý chce vedieť VIAC.

PS1: Ešte jedno upozornenie na koniec

Stropné alebo stenové vykurovanie nemôže  byť nikdy považované za sálavé vykurovanie z dôvodu teploty povrchu cca 25-30°C, pri tejto teplote povrchy sálajú v pomere jednotiek percent voči primárnemu ohrevu vzduchu, obdobne, ako u podlahového vykurovania – vykurovanie je teda neefektívne a je konvekčné.

Prečítajte si: Výhody infravykurovania

PS: Ak si myslíte, že by článok mohol byť dôvodom na zamyslenie aj pre Vašich známych, podporte ho lajkom a zdieľaním.

ebook zdarma 10 veci ktore by ste mali vediet skor nez investujete do infrapanelov

Komentáre
 1. Raul píše:

  Prosím vás na tichtoch paneloch sa dá regulovať teplota. Za odpoveď ďakujem.

  • srubka píše:

   Pekný deň Raul

   Infrapanely nemajú zabudovanú reguláciu teploty. Ak by ste mali termostat zabudovaný v infrapanely, vykurovanie by bolo neefektívne a nepresné, dôvodom je že infrapanel má vysokú povrchovú teplotu.
   Taktiež je to lepšie z dôvodu predĺženia životnosti infrapanelov, tiež sa vyhnete servisu.

   Určite je dobré, keď máte možnosť voľby výberu termostov, podľa toho na čo majú slúžiť a aj vykurovanie je následne úsporné a efektívne.

   Verím, že vám moja odpoveď pomohla.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.