Čo sa nehovorí o podlahovom vykurovaní a čo by ste mali vedieť?

podlahove-vykurovaniePodlahové vykurovanie je veľkým trendom, len že vo väčšine prípadoch sa stáva, že sme malo o ňom informovaný.

Veľa ľudí si podlahové vykurovanie zaobstará z dôvodu ,,že ho má sused a jemu to funguje“. Ale málo kedy si dáme tu námahu zistiť niečo viac. Mali by ste vedieť nie len to, že o tom hovorí sused, ale vedieť aj niečo viac o čom sa nehovorí…

A o čom sa nehovorí  a čo by ste mali vedieť ?

Vedeli ste, že…

 • Veľkoplošná plocha trvale víri prach, čo je nevhodné pre alergikov.
 • Výrazne vysušuje vzduch.
 • Deti hrajúce sa na zemi ohriatej podlahovým vykurovaním, sú chúlostivejšie na zmeny teploty pri prechode do vonkajšieho prostredia.
 • Vysoká tepelná zotrvačnosť nereaguje na rýchle zmeny vonkajších teplôt.
 • Možnosť poruchy z dôvodu vzniku netesností v prípade vodného média a úplnej straty v prípade poruchy elektrického vykurovania.
 • Elektrické podlahové vykurovanie nemá odtienený elektrosmog a nemôže preto získať medzinárodnú certifikáciu.

Podlahové vykurovanie hreje na obe strany do miestnosti, ale aj do podložia. Tepelné izolácie znižujú prestup tepla, ale stále sa jedna o tepelnú stratu do polomasívu ( priestor pod základnou doskou je počítaný, ako priestor o teplote 5°C ).

Názorný príklad:

Podlahová plocha 100 m2 má tepelnú stratu cca 900 W pri teplote obehovej vody 35 °C. Pri rovnakej teplote v miestnosti 24 °C je pri použití sálavého vykurovania infrapanelmi S MODERN a pri rovnakej skladbe podlahy tepelná strata iba 360 W.

V ročných nákladoch na vykurovanie je rozdiel až 2000 kWh = cca 200 €.

To, že práve čítate tieto riadky, to, že ste si klikli práve na tento článok dokazuje, že ste človek, ktorý nechce len nečinne sedieť v kúte. Ste človek, ktorý chce vedieť VIAC.

PS1: Ešte jedno upozornenie na koniec

Stropné alebo stenové vykurovanie nemôže  byť nikdy považované za sálavé vykurovanie z dôvodu teploty povrchu cca 25-30°C, pri tejto teplote povrchy sálajú v pomere jednotiek percent voči primárnemu ohrevu vzduchu, obdobne, ako u podlahového vykurovania – vykurovanie je teda neefektívne a je konvekčné.

Prečítajte si: Výhody infravykurovania

PS: Ak si myslíte, že by článok mohol byť dôvodom na zamyslenie aj pre Vašich známych, podporte ho lajkom a zdieľaním.

ebook zdarma 10 veci ktore by ste mali vediet skor nez investujete do infrapanelov

Komentáre
 1. Raul píše:

  Prosím vás na tichtoch paneloch sa dá regulovať teplota. Za odpoveď ďakujem.

  • srubka píše:

   Pekný deň Raul

   Infrapanely nemajú zabudovanú reguláciu teploty. Ak by ste mali termostat zabudovaný v infrapanely, vykurovanie by bolo neefektívne a nepresné, dôvodom je že infrapanel má vysokú povrchovú teplotu.
   Taktiež je to lepšie z dôvodu predĺženia životnosti infrapanelov, tiež sa vyhnete servisu.

   Určite je dobré, keď máte možnosť voľby výberu termostov, podľa toho na čo majú slúžiť a aj vykurovanie je následne úsporné a efektívne.

   Verím, že vám moja odpoveď pomohla.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Najčítanejšie články
 • Kategórie
 • Pripojte sa na Facebooku
 • Čo povedali zákazníci o infrapaneloch SMODERN®?

  Stanislav B.

  Pred rokom som si z firmy ŠRUBKA, sro. Košice na skúšku kúpil do obývacej izby bezrámové infrapanely SMODERN Deluxe (viď. foto). Bola to vynikajúca voľba. Sú úspornejšie ako vykurovanie dovtedy používanými konvektormi, sú energeticky účinnejšie, jednoducho ovládateľné a nezaberajú žiadne miesto. Preto som sa rozhodol dokúpiť infrapanely do celého domu. Vrele ich odporúčam aj ďalším záujemcom o efektívne vykurovanie.

   

  Oto K.

  Zdravím, chcem sa podeliť so svojim novým vykurovacím systémom od vás: Infrapanel som spojazdnil, je namontovaný, termostat reguluje zapínanie, vypínanie, a maximálna spokojnosť – príjemné teplo. Konečne kúrenie bez zápachu ako som mal pri gamatke, a hlavne celá miestnosť je zohriata. Použitý infrapanel TD ECO 1100

   

  Táňa B.

  Som veľmi spokojná s produktom, vydáva príjemnú energiu aj teplo, je to úplne iné ako u ohrievača. Neľutujem, že som kúpila a možno si ešte dokúpim malý do kuchyne, lebo asi bude treba sporiť s plynom. Veľmi odporúčam!

   

  Viac referencií>>