Máte doma nepríjemného spolubývajúceho v podobe plesne? Nebojte sa, nie ste v tom sami! Pleseň je častým problémom v mnohých domácnostiach.
Plesne sú vláknité huby, ktoré produkujú spóry. Spóry sú drobné, veľmi ľahké a voľným okom neviditeľné rozmnožovacie čiastočky, ktoré sú uvoľňované do ovzdušia a kontaminujú ďalšie predmety a priestory. Sú viditeľné ako rôznofarebné nárasty bielej, žltej, zelenej, krémovej, modrej, čiernej alebo šedej farby. Vo všeobecnosti rozoznávame vonkajšie, prírodné, bytové a umelé plesne.
Vyskytujúce sa huby, plesne, ktoré rastú vo vnútri môžu mať vážne dôsledky na zdravie mnohých ľudí. Existuje mnoho druhov plesní, ktoré môžu spôsobiť celý rad symptómov. Niektoré formy sú toxické. Tieto toxíny môžu pomaly vysiliť imunitný systém a môže viesť k alergickým alebo dýchacím ťažkosti.
Všeobecne možno povedať, že k najčastejším príznakom patrí:
Výtok z nosa alebo upchatý nos, podráždenie očí, kašeľ alebo preťaženia, zhoršenie astmy, únava, bolesti hlavy, bolesti hrdla, ťažkosti so sústredením
Formy alergie môžu byť horšie, ako je sipot, tlak na hrudníku a dýchavičnosť, rovnako ako opuch nosovej sliznice a podráždenie očí. Ľudia, ktorí majú oslabený imunitný systém alebo sa zotavujú z operácie sú zvyčajne náchylnejšie k zdravotným problémom.
Hlavnou príčinou rozvoja plesní v interiéroch je zvýšená vlhkosť objektu, ktorá spôsobuje narušenie rovnováhy medzi zdrojom a odvádzaním vlhkosti. Pleseň môže rásť vo vnútri vášho domova za múrmi a pod podlahou.
Ak ste mali únik vody pri poruchách potrubia alebo povodeň, ktorá nebola správne vyčistená počas 24 až 48 hodín od jej vzniku, mohlo by dôjsť k rastu plesní. Ak máte skrytý únik vody alebo prebytok kondenzácie vo svojich múroch s vysokou relatívnou vlhkosťou aj to môže spôsobovať rast plesní. Prvým krokom je identifikovať zdroj vlhkosti. Či už ide o zatekajúcu strechu, kondenzáciu na oknách alebo nedostatočné vetranie, nájdite príčinu a odstráňte ju.
Pleseň je v zásade nenáročná na živiny a k rozmnožovaniu jej stačí bežný podklad ako drevo, podlahová krytina, omietka, murivo, sklo či dlaždice znečistené organickými zvyškami.
Rastie v teplom, vlhkom a kyslom prostredí a k svojmu životu potrebuje kyslík, ale nie svetlo.
Trvalé zlikvidovanie plesní je možné až po zistení primárnej príčiny vzniku plesní a jej odstránenia. Odstránenie plesní bez odhalenia príčiny jej tvorby nemá zmysel. Najdôležitejšou ochranou proti vzniku plesní je preto všeobecne známa a účinná prevencia.
Optimálne teploty miestnosti v dome by mali byť takéto: obývačka 21-23 °C, pracovňa a detská izba 20-22 °C, spálňa 18-19 °C, kuchyňa 16-18 °C, kúpeľňa 22-23 °C, predsieň a chodby 15-18 °C.
Na výmenu objemu vzduchu v miestnosti spravidla stačí dokorán otvoriť najväčšie krídlo na 3 až 5 minút najmenej 3 krát denne.
Je to jeden z tichých škodcov, ktorý číha na každom rohu a čaká na svoju príležitosť, kedy môže narobiť viac škody, ako osohu. Čím skôr s ním zabojujete, tým je vyššia a rýchlejšia šanca na úspech.
Najzákladnejšou podmienkou zabránenia rastu plesní, však ostáva komplexné vysušenie muriva.
STOP Plesniam s infra vykurovaním SMODERN®
Infrapanely SMODERN® – Sálavé vykurovanie ohrieva pri správnom umiestnení na zvislej stene celý priestor miestnosti rovnomerne s rozdielom teplôt medzi podlahou a stropom do cca 1-2 °C. Murivo má vyššiu teplotu, ako vzduch a je teda trvalo vysúšané a nedochádza ku kondenzácii vzdušnej vlhkosti a znižovaniu relatívnej vlhkosti vzduchu v takom prípade nedochádza k vytváraniu plesní a húb.
S trochou trpezlivosti a správnym prístupom sa vám podarí premeniť váš domov na príjemné a zdravé miesto bez plesní. Tak smelo do toho, zvládnete to!
PS: Ak si myslíte, že by článok mohol byť dôvodom na zamyslenie aj pre Vašich známych, podporte ho lajkom a zdieľaním.